Maťo Homola zakončil sezónu TCR Eastern Europe s pódiom a potvrdil pozíciu šampióna

sep 19, 2023 | TCR

Do posledných pretekov sezóny 2023 vstupoval Maťo Homola s pokojnou hlavou, keďže titul šampióna TCR Eastern Europe už mal „vo vrecku“. Napriek tomu si domov odniesol pohár za druhé miesto v prvých pretekoch.


Z Maťovho pohľadu bola sezóna jasná a veľmi úspešná, dalo by sa povedať, že už v tomto pretekárskom víkende o nič nešlo. Ale každý pretekár chce bojovať za každých okolností a Maťo svoju bojovnosť ukázal aj v kvalifikácii a tiež v prvých pretekoch víkendu. „Prekvapilo nás, aký malý grip (priľnavosť) má aktuálne trať – toto však bolo rovnaké pre všetkých jazdcov. Bojovali sme s tým v tréningoch, aj v kvalifikácii,“ povedal Maťo Homola a dodal: „S kvalifikáciou som bol spokojný, druhé miesto s malým rozostupom na prvého jazdca. Ani som nešiel do druhej rýchlej jazdy, aby som pošetril pneumatiky na druhé preteky, vzhľadom na podmienky na trati.

Maťov cieľ v oboch pretekoch bol jasný – získať tímový titul a dobre zakončiť sezónu – čo najmenej poškodiť auto a vyhnúť sa nehodám. Po výbornom štarte bol dokonca chvíľu na prvom mieste: „Dostal som sa síce na prvé miesto, ale s 30 kg navyše v aute za úspech z Mostu to nebolo udržateľné, auto strácalo do kopca a tiež malo horšiu priľnavosť v zákrutách. Nakoniec však preteky dopadli veľmi dobre a skončil som na druhom mieste,“ uzavrel sobotu Maťo.

Druhé preteky, ktoré sa išli v nedeľu, sa už neniesli v takom dobrom duchu. Tím aj na Maťov popud spravil pokus a auto radikálne zmenili, čo sa neukázalo ako úplne správna cesta. „S autom som veľmi bojoval, no tá rýchlosť tam nebola. Štartoval som z 8. miesta a hneď po štarte som sa dostal na 5. priečku, no nebolo jednoduché predbehnúť jazdca predo mnou a nechcel som zbytočne poškodiť auto. Odchádzali mi veľmi pneumatiky a nevedel som udržiavať tempo,“ uzavrel Maťo. Aj toto však boli veľmi dôležité body do TCR World Ranking, kde by sa mal priblížiť prvej desiatke.

A ako hodnotí slovenský automobilový reprezentant celú sezónu? „Za seba môžem povedať, že som veľmi spokojný. Veľké ďakujem smeruje mojim partnerom, tímu Hyundai | Janík Motorsport, rodine a tiež Jarovi Krajčimu, ktorý bol aj tento rok mojim inžinierom. A čo bude ďalej? Začíname pracovať na mojej účasti na TCR World Final (Svetové finále TOP 60 jazdcov TCR z celého sveta, kde sa Maťo kvalifikoval), ktoré bude na konci januára…

KALENDÁR TCR EASTERN EUROPE 2023

8– 09. 04 OSCHERSLEBEN (Nemecko)
29–30. 04 HUNGARORING (Maďarsko)
20– 21. 05 RED BULL RING (Rakúsko)
9– 11. 06 SLOVAKIA RING (Slovensko)
5– 06. 08 MOST (Česká republika)
9– 10. 09 BRNO (Česká republika)


 

X